Rally Bohemia

12.–14. 7. 2019, Mladá Boleslav, CZE

Logo Škoda Logo Autoklub České Repudbliky Logo ELECTRIC AND NEW ENERGY CHAMPIONSHIP

ECO energy Rally Bohemia pro posádku Walter Kofler / Franco Gaioni na Audi e-tron

Italsko-francouzskou záležitostí se staly stupně vítězů ECO energy Rally Bohemia, která byla letošním pátým podnikem světového poháru FIA Electric and New Energy Championship. Zvítězili Italové Walter Kofler / Franco Gaioni před francouzskou posádkou Arthur Prusak / Thierry Benchetrit a třetí místo obsadili týmoví kolegové vítězů, Italové Guido Guerrini / Emanuele Calchetti. Všechny tři posádky na stupních vítězů startovaly s Audi e-tron.

ECO energy Rally Bohemia byla rozdělena do tří etap. V páteční etapě, která se odehrávala převážně v oblasti Lužických hor a na Českolipsku, se nejvíce dařilo průběžně vedoucí posádce světového poháru Arthur Prusak / Thierry Benchetrit, kteří si vyjeli náskok 252 bodů před úřadujícími vicemistry světa Walterem Koflerem / Franco Gaionim. Na třetí místo světového poháru se mezi trojici posádek na Audi e-tron vtěsnali Češi Lukáš Hataš / Tereza Němcová s Teslou X 90D. Čtvrtí byli Guido Guerrini / Emanuele Calchetti a pátí Radek Pecák / Daniel Pecák na KIA e-Niro. Na hezkém šestém místě dokončili soutěž ostřílení špičkoví soutěžáci z klasické rally, Miroslav Plíhal / David Mayer na Volkswagenu E-Golf. Komu se v první etapě ale naopak vůbec nezadařilo, to byli loňští vítězové ECO energy Rally Bohemia a úřadující mistři světa Didier Malga / Anne Bonnel z Francie. Ti až do osmé zkoušky pravidelnosti sice vedli, ale pak se kvůli navigační chybě na Autodromu Sosnová propadli až na dvanácté místo s velkou ztrátou 11 868 bodů na čelo. Tím přišli o naděje na zopakování úspěšného výsledku.

Dopolední sekce druhé etapa se odehrávala na dlouhých testech pravidelnosti (RS) v oblasti Jizerských hor. Odpolední sekce druhé etapy byla rozhodnutím sportovních komisařů zrušena kvůli problémům s dobíjecím systémem, protože některá vozidla by se vzhledem k náročnosti této horské etapy nestačila dobít. Nicméně z původní délky zkoušek pravidelnosti druhé etapy 110 km se odjela většina – 79 kilometrů. Pořadí v elitní pětce se v průběhu druhé etapy nezměnilo. Mezi prvními Prusakem / Benchetritem a druhými Koflerem / Gaionim byl však rozdíl pouze 111 bodů, a mezi třetími Hatašem / Němcovou a čtvrtými Guerrinim / Calchettim dokonce pouze 65 bodů, což slibovalo dramatické souboje v poslední nedělní etapě. Přestože závěrečná etapa byla nejkratší, tento předpoklad se bohatě naplnil. Hned na prvním testu pravidelnosti RS Kvítkovice se na třetí místo před Hataše a Němcovou dostali Italové Guerrini / Calchetti, a bronzová příčka jim pak už vydržela až do cíle. Druzí Kofler / Gaioni se po celou dobu drželi v těsném závěsu za vedoucími Prusakem / Benchetritem. O prvním místě nakonec rozhodla penalizace 160 bodů pro Prusaka / Benchetrita, díky které se na první místo na stupních vítězů na mladoboleslavském Staroměstském náměstí dostali Walter Kofler / Franco Gaioni. Pátou příčku si po celou dobu závodu zkušeně drželi Radek a Daniel Pecákovi s KIA e-Niro. Šesté místo si v poslední etapě vyjeli Němci Dr. Jan Rosner a Patrick Weber s BMW i3s a sedmou příčku v cíli v rámci světového poháru FIA v ECO-rally obsadili Miroslav Plíhal / Mayer David na Volkswagenu E-Golf. V rámci klasifikace světového poháru FIA Electric and New Energy Championship soutěžilo 25 posádek.

V Poháru pořadatele – České Trophy v ECO rally, zvítězili Lukáš Hataš / Tereza Němcová na Tesle X 90D. Po celou první etapu se o vedení přetahovali s loňským vítězem České Trophy Michalem Žďárským, kterého tentokrát v SEATu Leon ST TGI na zemní plyn navigovala Kristýna Žďárská. Žďárští však chybovali hned na první sobotní zkoušce pravidelnosti a propadli se na 13. místo. Lukáš Hataš s Terezou Němcovou tak přišli o jediné vážnější soupeře. O druhé místo pak bojovali posádky Radek Pecák / Daniel Pecák na KIA e-Niro a motoristický novinář Jan Novotný se spolujezdcem Janem Jakuševem na Lexusu RC 300h. Ti se v sobotu ráno na chvíli ocitli na druhém místě absolutně, ale po ztrátě dvou tisíc bodů na RS 15 Smržovka museli na druhé místo zapomenout a soustředit se na boj o bronz a posádkou Milan Mejzlík / Milan Šafarčík na KIA Niro PHEV. Tento souboj se nakonec rozhodl až na poslední RZ 23 Staroměstská, která lépe vyšla Novotnému s Jakuševem. Na pátém místě dojeli Adam Průša s Danielem Průšou na Mitsubishi Outlander PHEV a na šestém místě za ŠKODA ČR jedoucí Miloš Dittrich a Lukáš Dittrich na Škoda Octavia G-Tec. Poháru pořadatele – České Trophy v ECO rally se zúčastnilo 35 posádek a na rozdíl od klasifikace světového poháru FIA Electric and New Energy Championship zde mohly startovat i automobily na hybridní typ pohonu nebo na plyn.

Podrobné výsledky a fotografie ze všech částí Rally Bohemia 2019 naleznete na www.rallybohemia.cz. Zajímavosti ze závodu můžete sledovat také na sociálních sítích. Tradičním generálním partnerem soutěže je automobilka ŠKODA AUTO.